Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Kultury – dawny dworzec PKP w Pyskowicach zmienił się nie do poznania. Zabytkowy obiekt zyskał nowe funkcje

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Stacja Kultury w Pyskowicach otwarta - dworzec PKP zyskał nowe funkcje.
Stacja Kultury w Pyskowicach otwarta - dworzec PKP zyskał nowe funkcje. Arkadiusz Gola / Polska Press
Stary dworzec kolejowy w Pyskowicach przeszedł szeroko zakrojoną metamorfozę. Miejsce, które jeszcze do niedawna odstraszało mieszkańców, zostało odmienione. Stało się nowoczesną Stacją Kultury. Celem szeroko zakrojonych prac było stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Odmienione miejsce zostało oddane do użytku 11 stycznia. - Każdy będzie mógł realizować tu swoje pasje, swoje aktywności, będzie mógł zarażać nimi innych – mówi Beata Antosik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach.

Stacja Kultury w Pyskowicach – dworzec PKP zmienił się nie do poznania

11 stycznia w Pyskowicach oddano do użytku Stację Kultury – wyremontowany dworzec kolejowy. Celem szeroko zakrojonych prac było z jednej strony uratowanie zabytku, a z drugiej – stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności.

- Tę przestrzeń chcemy oddać w ręce mieszkańców. Jako MOKiS zajmiemy się tą częścią kulturalną, ale liczymy na to, że będzie to również centrum społeczne – mówi Beata Antosik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach.

Dyrektor Antosik zapewnia, że każdy mieszkaniec Pyskowic znajdzie w Stacji Kultury swoje miejsce.

- Każdy będzie mógł realizować tu swoje pasje, swoje aktywności, będzie mógł zarażać nimi innych. Będzie można tu przyjść, by spotkać się ze znajomymi, porysować, pograć, potańczyć – zachęca Beata Antosik.

Dyrektor pyskowickiego MOKiS zapewnia, że ośrodek jest otwarty na wszelkie propozycje i pomysły i będzie wspierać wszelkie aktywności.

- Pyskowice są bardzo rozwinięte pod względem kulturalnym, ale żartujemy zawsze, że obojętnie, jaką przestrzeń dostaniemy to ją zagospodarujemy. Takiej przestrzeni w Starych Pyskowicach nie było do tej pory i myślę, że mieszkańcy tej części miasta bardzo chętnie ją zagospodarują i będą mieć do niej blisko – dodaje dyrektor Antosik.

Rewitalizacja dworca objęła między innymi wymianę wewnętrznych drzwi przeciwpożarowych, instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej. Na dachu odnowionego budynku zamontowano instalację solarną, a od wewnątrz wykonana została termoizolacja budynku i stropów. Ponadto wylano nowe podłogi i na nowo położono wszystkie tynki.

Część przestrzeni dawnego dworca kolejowego już została zagospodarowana, ale w planach jest dalsza metamorfoza Stacji Kultury. Znajdzie się tu kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne. W projekcie przewidziano także wydzielenie sali „koncertowej" oraz pomieszczenia do ćwiczeń np. do jogi lub baletu. W obiekcie znajdzie się także sala warsztatów rękodzielniczych.

- Czekamy na propozycje mieszkańców, będziemy regularnie się z nimi spotykać i pytać, czego by chcieli. Biblioteka zacznie niebawem funkcjonować, myślę, że kawiarenka również – dodaje Beata Antosik.

Nie zapominajmy jednak, że odmieniony dworzec nadal pełni swoją pierwotną funkcję. Obsługę podróżnych zapewni całodobowa poczekalnia z automatami biletowymi. W ramach rewitalizacji również dostosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja została dofinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt realizacji wyniósł ponad 9,5 mln zł, a otrzymanie dofinansowanie unijne przekroczyło kwotę 8,7 mln zł.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pyskowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto